Praktycznie, co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce posiada pewien rodzaj zadłużenia (krótko lub długoterminowego). Rośnie liczba kredytobiorców w kraju, a także poza granicami, głównie ze względu na obowiązywanie bardzo niskich stóp procentowych. Niestety zadłużenie pochodzi nie tylko z potrzeby konsumpcyjnych, ale raczej wynika z losowych problemów ekonomicznych, życiowych. Czy kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie na problemy finansowe?
Kredyt gotówkowy stanowi praktyczną alternatywę dla długoterminowego oszczędzania
Na pewno szybki dostęp do kredytu gotówkowego wynikający z bardzo dobrej zdolności kredytowej to ważny kapitał każdego gospodarstwa domowego. Nie każda rodzina jest w stanie wygenerować racjonalne oszczędności z dochodów miesięcznych, co tak naprawdę blokuje radzenie sobie z niektórymi, bardziej kosztownymi problemami. Nawet niskie, lecz stabilne zarobki, do tego wyrobienie pewnej historii spłat dotychczasowych zobowiązań pozwala na korzystanie z potencjału pożyczek krótkoterminowych, gotówkowych bez większych limitów. Pozyskanie jednorazowo 20 – 50 000 złotych nie jest wielkim kłopotem w większości banków detalicznych po przedstawieniu szczegółowego zestawienia rachunku osobistego. Rzadko zdarza się podobny poziom oszczędności w krajowych gospodarstwach domowych. Z reguły w Polsce obowiązuje zasada oszczędności do niecałych 10 000 złotych, czyli mniej więcej na 3 miesiące normalnego funkcjonowania przed odnalezieniem kolejnego zatrudnienia. Nie jest to oczywiście bezpieczny standard oszczędności, ale zadłużenie przy niskich stopach procentowych wydaje się bardziej praktycznym rozwiązaniem.
Alternatywne sposoby walki z problemami ekonomicznymi
Banki detaliczne nie pytają przy kredycie gotówkowym, na co wydajesz środki. Jest to całkowicie dowolne. Z reguły pożyczki gotówkowe spłaca się w terminie do 48 miesięcy lub nieco dłużej, chociaż to naturalnie podnosi koszty całkowite zobowiązania. Uważaj jednak na nagłe pozyskiwanie kredytów gotówkowych, bo możesz wtedy niepotrzebnie przepłacić. Porównywanie warunków spłaty, ocena banków detalicznych i parabanków, czy nawet doraźny kontakt z niezależnym doradcą kredytowym to bardzo ważne punkty, aby bezpiecznie spłacić zobowiązanie. Kredyt w banku to nie zawsze optymalny sposób na rozwiązanie problemów życiowych. Dobrze, jeżeli jesteś w stanie poprawić wydajność pracy, czy pozyskać finansowanie od najbliższej rodziny, z reguły bez oprocentowania. Jeżeli to nie jest możliwe zapoznaj się z programami wsparcia pracowników. Niektórzy pracodawcy udzielają preferencyjnych pożyczek z wydłużonym terminem spłaty, co stanowi doskonałą alternatywę dla zwykłych pożyczek gotówkowych w bankach detalicznych.
Budowanie pozytywnej zdolności kredytowej jest często lepsze od długoterminowego, często ciężkiego oszczędzania. Przy problemach życiowych sięgnięcie po kredyt nie jest złym rozwiązaniem, jednak wymaga właściwego przygotowania, a także dokładnego zabezpieczenia interesów gospodarstwa domowego, szczególnie pod kątem zabezpieczeń i kosztów pozaodsetkowych.