Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim możliwość pozbycia się kilku posiadanych zobowiązań kredytowych na rzecz jednej, zazwyczaj sporo niższej raty. Dlatego z tego typu kredytów korzystają przede wszystkim te osoby, które zaczynają mieć problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań.
Klienci starający się o kredyty konsolidacyjne wiedzą, iż są to kredyty zaliczane do grupy kredytów celowych. Oznacza to przede wszystkim to, że klient nie otrzyma do ręki pieniędzy, są one bowiem przeznaczane przez bank na cel, wskazany w kredycie. Przy konsolidacji takim celem będzie spłata pozostałych zobowiązań, a klient składając wniosek wyraża zgodę na dokonanie tej czynności przez bank. Oczywiście jeśli tylko zdolność kredytowa klienta na to pozwala, banki często umożliwiają zaciągnięcie kredytu w wyższej kwocie, zaś nadwyżka jest przekazywana klientowi jako pieniądze do dowolnego rozdysponowania. Do potwierdzenia zdolności kredytowej klient musi przedstawić zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Zdarza się także, iż klienci wybierają ten bank, w którym posiadają konto bankowe. W takiej sytuacji banki bardzo często rezygnują z konieczności przedstawienia zaświadczeń, wystarczy im bowiem historia konta klienta i prześledzenie wpłat wynagrodzenia.
Zaletą kredytów konsolidacyjnych są znacznie niższe koszty, takie jak oprocentowanie czy prowizja. To powoduje że rata miesięczna kredytu konsolidacyjnego jest sporo niższa niż łączne raty płaconych do tej pory zobowiązań. W niektórych przypadkach rata kredytu konsolidacyjnego może być nawet o połowę niższa. Taka różnica jest możliwa także dlatego, iż kredyty konsolidacyjne są rozkładane w czasie na wiele lat. Niezwykle popularne są kredyty zaciągane na 5 czy 7 lat, a w niektórych przypadkach nawet na 10 lat. najdłuższe terminy zazwyczaj są przez banki oferowane przy najwyższych kredytach.
Jedną z ważniejszych kwestii, o jakiej muszą pamiętać osoby zainteresowane kredytami konsolidacyjnymi jest konieczność przedstawienia dokumentów związanych ze spłacanymi zobowiązaniami. Jeśli jest taka możliwość, banki preferują wystawione specjalnie dla nich zaświadczenia z banków docelowych o wysokości pozostałej do spłaty kwoty. Jednak fakt, iż banki coraz częściej działają wyłącznie online powoduje, że często trudno jest takowe zaświadczenie uzyskać w krótkim czasie. Klienci więc mogą jako rozwiązanie alternatywne przedstawić umowę kredytową i harmonogram spłat, na podstawie którego można wyliczyć pozostałe kwoty. Klienci muszą się liczyć również z faktem, iż banki będą weryfikować w bazach BIK i BIG ich historie kredytowe. Dlatego wszelkie opóźnienia w spłatach zobowiązań będą widoczne. Dobrą wiadomością na pewno jest fakt, że w przypadku kredytów konsolidacyjnych opóźnienia w spłatach nie stanowią przeszkody przy jego uzyskaniu. Każdy bank samodzielnie określa, jakie opóźnienia akceptuje. Obecnie rozpatrzenie wniosków o kredyty konsolidacyjne trwa bardzo krótko co cieszy przede wszystkim zainteresowanych nimi klientów. Dzięki temu bowiem w krótkim czasie mogą uzyskać spokój, gdyż ich wcześniejsze zobowiązania są spłacane natychmiast po akceptacji wniosku. Oferty banków i ich porównanie można bez problemów znaleźć dzisiaj w Internecie. Nie dziwi więc fakt, że klienci coraz częściej przed podjęciem decyzji starannie sprawdzają oferty przynajmniej kilku banków, aby wybrać jak najkorzystniejsze dla siebie. Dostępne narzędzia internetowe, takie jak przykład porównywarki kredytów pozwalają robić to łatwo i szybko.