Kredyt gotówkowy ma to do siebie, że jest dobrym sposobem na znalezienie dodatkowych pieniędzy, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że jego udzielenie wiąże się z procentem jaki przyjdzie nam zapłacić w dniu zwrotu pieniędzy. Podczas analizowania ofert kredytów przede wszystkim sprawdzamy jakie jest nominalne oprocentowanie kredytu. Wiele osób myśli, że są to jedyne koszta jakie przyjdzie zapłacić. Jednak takich kosztów jest o wiele więcej. Niektóre mogą być dla nas zaskakujące.
Zaciągając kredyt w banku powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jaka jest roczna stopa oprocentowania. Każdy bank ma obowiązek poinformować nas jaka jest ta kwota. Każda oferta powinna być opatrzona informacją o tym, jaki jest poziom rzeczywistego oprocentowania. Rzeczywista stopa oprocentowania w skrócie nazywana jest RRSO. Jest to całkowity koszt jaki poniesiemy w przypadku wzięcia kredytu w banku. Informacja o wielkości RRSO najczęściej umieszczana jest na dole strony oferty kredytu i pisze drobnym drukiem. Banki robią to specjalnie, aby kwota ta była jak najmniej widoczna, ale dzięki temu, że jest umieszczona w żaden sposób nie popełniają wykroczenia.
Czynniki wpływające na koszt kredytu.
Na koszt kredytu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest oprocentowanie nominalne. Jest parametr jaki określa każdy kredyt gotówkowy i podaje się go w skali rocznej. Oprocentowanie nominalne jest głównym kosztem kredytu, ale nie jest jedynym. Jest ono uzależnione od poziomu jaki mają stopy procentowe na rynku. Oprocentowanie ustala się na podstawie poziomu stawki WIBOR oraz nalicza się do tego marżę. Są to dwa niezbędne czynniki do tego, aby można było naliczyć oprocentowanie kredytu. Jeżeli chodzi o marżę przez cały okres kredytowania jest ona taka sama. Kolejnym kosztem kredytu jest prowizja banku. Jest to forma opłaty na rzecz banku za to, że w ogóle udzieli nam on tego kredytu. Niższą prowizję mogą uzyskać stali klienci banku, którzy mają dobrą opinię, to znaczy, że regularnie spłacali wcześniej zaciągnięte kredyty. Wysokość prowizji bardzo często uzależniona jest od marży. Jeśli jest ona niższa, wówczas prowizja będzie wyższa. Kolejnym kosztem jest koszt ubezpieczenia kredytu. Jest to niezbędne w przypadku większych kredytów. Ubezpieczenie przydaje się również w sytuacjach zdarzeń losowych, kiedy kredytobiorca ma problemy ze spłatą zaciągniętego kredytu. Innym kosztem kredytu jest opłata przygotowawcza. Jest to opłata za przygotowanie dokumentów jakie będą nam niezbędne, aby otrzymać kredyt. Kwota nie jest zbyt duża i bank pobiera ją tylko raz. Podsumowując na całkowity koszt kredytu wpływa oprocentowanie nominalne, prowizja, ubezpieczenie kredytu oraz dodatkowe opłaty związane między innymi z przygotowaniem dokumentów. Biorąc kredyt trzeba o tych kosztach wiedzieć, aby nie mieć niespodzianki, że przyjdzie nam zapłacić więcej niż myśleliśmy.