Konsolidacją kredytów nazywamy połączenie co najmniej dwóch kredytów, pożyczek jakie zaciągnięte zostały wcześniej w jedno zobowiązanie. Jednocześnie podczas takiego połączenia stopa procentowa zostaje ujednolicona, to samo dzieje się z terminami i warunkami spłaty zobowiązań jakie chcemy poddać konsolidacji. Kilka zobowiązań zostaje ze sobą połączonych, a jednocześnie tracą one osobowość prawną i powstaje jedno nowe przedsiębiorstwo. Konsolidacja oznacza to samo co spojenie, połączenie, zespolenie czy też zjednoczenie. Celem konsolidacji jest działanie jakiego celem jest uzyskanie jakiejś spójności i umocnienie ich wspólnych działań.
Podział konsolidacji.
Konsolidację można podzielić na kilka grup ze względu na jej rodzaje i formy. Możemy ją podzielić ze względu na poziom zgodności uczestników. Mamy tutaj połączenia wrogie, kiedy konkurencja przejmuje przedsiębiorstwo i połączenia przyjazne zwane fuzjami. Drugi podział to podział ze względu na stopień agresywności. Taki podział dokonywany jest w celu utrudnienia kupna jakiejś firmy przez agresora jaki nie jest przez tą firmę mile widziany. Kolejny podział konsolidacji to podział ze względu na formułę formalno-prawną. Tutaj scalenie polega na założeniu nowego podmiotu na skutek wchłonięcia jednego przedsiębiorstwa przez drugie. Następnym z podziałów konsolidacji jest podział ze względu na formułę organizacyjno- prawną, mowa tutaj o aliansach nieformalnych i formalnych. Możemy wyróżnić podział ze względu na charakter zamiaru rozwojowego, gdzie są fuzje okazyjne i strategiczne, podział ze względu na obszar działania, gdzie mamy do czynienia z fuzjami zagranicznymi i krajowymi. Konsolidację możemy podzielić również ze względu na źródło finansowania. Tutaj fuzje finansuje się ze środków obcych lub własnych. Ostatnim z podziałów konsolidacji jest jej podział ze względu na charakter inwestora. Możemy wyróżnić tutaj fuzje wewnętrzne oraz zewnętrzne. Konsolidacja długu jest natomiast połączeniem dwóch lub więcej kredytów i pożyczek jakie zostały zaciągnięte wcześniej w jeden kredyt konsolidacyjny na lepszych warunkach. Wydłuża się okres kredytowania, a zmniejsza oprocentowanie. Kredyt konsolidacyjny ma na celu głównie zmniejszenie kosztów związanych z jego obsługą.
Kredyt konsolidacyjny na kwotę 100 tys. złotych na okres 8 lat.
Konsolidacja z Bankiem Zachodnim WBK.
Ofertę kredytu konsolidacyjnego można znaleźć niemal w każdym banku. Taką ofertę ma przygotował również Bank Zachodni WBK. Zakres kwot kredytu to przedział od 1 000 złotych do maksymalnie 150 000 złotych. Okres kredytowania wynosi tutaj od roku do maksymalnie 10 lat. Przy zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego na kwotę 100 000 złotych na okres ośmiu lat, każda z rat kredytu będzie po 1 961 złotych. Kredyt będzie kosztował nas 88 256 złotych. Typowej oferty kredytu konsolidacyjnego nie znajdziemy w Banku Zachodnim WBK. Uznawany jest za zwykły kredyt gotówkowy za którego pomocą można spłacić inne kredyty, ale pod warunkiem że ma się odpowiednią zdolność kredytową. Do skorzystania z tej oferty trzeba przedstawić w banku stosowne dokumenty. Będzie nam potrzebne między innymi zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu z tytułu umowy o pracę na czas określony i nieokreślony, z tytułu umów o dzieło i zlecenie, jak również z tytułu rent, emerytur, dochodów z gospodarstwa rolnego, jak też z dochodów uzyskiwanych za granicą kraju. Bank wymaga również zgody współmałżonka do zaciągnięcia kredytu. Oprocentowanie kredytu wynosi 10% i jest stałe, ale tylko przez dwa lata.